دسته‌بندی‌ها

توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).
  • منتشر شده در سه شنبه ۱۴۰۰/۸/۴

کودتای نظامی در سودان

بامداد دوشنبه هرج و مرج در خارطوم، پس از آنکه افراد مسلح ناشناس محل اقامت عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر غیرنظامی این کشور را محاصره کردند، اوج تازه‌ای گرفته است.

کودتای نظامی در سودان

ارسال               رهبر نظامیان سودان دولت این کشور را «منحل» کرد sha e نسخه چاپی

جهان

کودتای نظامی در سودان؛ بازداشت نخست‌وزیر و برخی اعضای کابینه

کودتای جدیدی مردم و نمایندگان دولت سودان را غافلگیر کرد. خانه عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر این کشور محاصره شده است. تماس تلفنی و اینترنت قطع شده است. گفته می‌شود دست‌کم پنج عضو دولت سودان بازداشت شده‌اند.

گزارش شده عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان در بازداشت خانگی قرار گرفته

بامداد روز دوشنبه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) انتشار خبر کودتای جدیدی در سودان، مردم این کشور و ناظران بین‌المللی را غافلگیر کرد. نیروهای نظامی وابسته به کودتاگران در برخی از نقاط خارطوم مستقر شده‌اند. خبرگزاری‌ها از بازداشت دست‌کم پنج وزیر کابینه، از جمله وزیر صنایع و همچنین اطلاعات خبر می‌دهند. خانه عبدالله حمدوک، رئیس دولت سودان نیز در محاصره ماموران نظامی است. برخی گزارش‌ها از حصر خانگی حمدوک خبر داده‌اند در حالی که برخی گزارش‌های دیگر حاکی از این هستند که او به "مکانی نامعلوم" منتقل شده است. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید مقامات سودان اعلام کرده‌اند که به موازات قطع تماس‌های تلفنی و اینترنتی در این کشور، فرودگاه خارطوم نیز تعطیل شده است. در روزهای گذشته، تنش بین رهبری نظامی سودان و مردم این کشور افزایش یافته بود. پس از سقوط عمر البشیر، رئیس جمهور پیشین سودان در اثر کودتای سال ۲۰۱۹، دولتی متشکل از نمایندگان نظامی و مدنی تشکیل شده بود. تظاهرات علیه حمدوک، ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ در ماه سپتامبر سال جاری نیز کودتایی نافرجام در سودان روی داده بود. ناآرامی و تنش سیاسی در سودان پس از سرنگونی دولت البشیر همچنان ادامه داشته است. پس از انتشار خبر کودتا در سودان، سندیکای " SPA" از مردم این کشور درخواست کرده است که برای اعتراض به تشکیل یک دولت نظامی جدید در این کشور به خیابان‌ها بیایند. خبرگزاری‌های بین‌المللی از حضور مردم در خیابان‌های خارطوم خبر می‌دهند. گفته می‌شود که تجمع‌های بزرگی از معترضان شکل گرفته است. معترضان برای مانع شدن از تردد خودروهای نظامی در برخی از خیابان‌ها اقدام به آتش زدن لاستیک خودروها نموده‌اند.

در همین زمینه:

سودان البشیر، رئیس جمهور پیشین این کشور را تحویل لاهه می‌دهد عمر البشیر، رئیس جمهوری پیشین سودان از سوی دادگاه بین‌المللی لاهه به نسل‌کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در درگیری‌های دارفور متهم است. اکنون دولت سودان اعلام کرده که او و دیگر متهمان پرونده را به لاهه تحویل می‌دهد.   کودتای نافرجام در سودان و بازداشت سرکرده آن‌ از زمان سرنگونی عمر البشیر، رئیس‌جمهور سابق سودان دولتی انتقالی اداره امور این کشور را در دست دارد. اما اوضاع سودان هم‌چنان بی‌ثبات است و اکنون رسانه‌های دولتی خبر از کودتایی نافرجام می‌دهند.  

تاریخ 25.10.2021 موضوع‌های مرتبط ترکیه پس از کودتای نافرجام کلیدواژه‌ها سودان, کودتا, عبدالله حمدوک, عمر البشیر نظرات شما: برای ما ایمیل بفرستید چاپ چاپ مطلب لینک کوتاه شده h ps://p.dw.com/p/428KR

مطالب مرتبط ارتش سودان دولت گذار را منحل کرد؛ اعلام وضعیت فوق‌العاده 25.10.2021 به‌رغم اعتراضات بین‌المللی، ژنرال عبدالفتاح برهان در یک پیام تلویزیونی رسما دولت گذار سودان را منحل اعلام کرد. ارتش از برقراری وضعیت فوق‌العاده در سراسر سودان خبر داد. انحلال دولت ساعاتی پس از انجام کودتا اعلام شده است. نگرانی عمیق؛ فصل مشترک واکنش‌های بین‌المللی به کودتای سودان 25.10.2021 کودتای نظامی در سودان به موج گسترده‌ای از نگرانی در بین نهادهای بین‌المللی و سیاستمداران جهان دامن زده است. آمریکا از احتمال قطع کمک‌ها خبر داده و اتحادیه اروپا خواستار ادامه گذار سودان از اتوکراسی به دموکراسی شده است. کودتای نافرجام در سودان و بازداشت سرکرده آن‌ 21.09.2021 از زمان سرنگونی عمر البشیر، رئیس‌جمهور سابق سودان دولتی انتقالی اداره امور این کشور را در دست دارد. اما اوضاع سودان هم‌چنان بی‌ثبات است و اکنون رسانه‌های دولتی خبر از کودتایی نافرجام می‌دهند.

آخرین مطالب