دسته‌بندی‌ها

توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

جرم چیست و با چه وسیله ای اندازه گیری میشود

وسيله اندازه گيري علوم پایه هفتم | انواع وسایل اندازه گیری در علوم پایه هفتم | وسیله اندازه گیری در پایه هفتم | دقت اندازه گیری در علوم پایه هفتم |

جرم چیست و با چه وسیله ای اندازه گیری میشود

علوم پایه هفتم وسیله اندازه گیری

وزن (جرم)چیست؟

وزن مقدارنیروی جاذبه ی زمین است که به جرم جسم وارد می شود.هرچه از سطح زمین دور تر شویم نیروی جاذبه کم تر ودرنتیجه وزن هم کم تر میشود . وزن یک جسم را با نیروسنج اندازه می گیرند و واحد وزن هم نیوتن است .در اندازه گیری  وزن یک جسم مان آن برای ما مهم است مثلا نیروی جاذبه ی زمین شش برابر نیروی جاذبه ی کره ی ماه است . در نتیجه اگر شما درزمین ۶۰ کیلوگرم وزن داشته باشید در کره ی ماه وزن شما ۱۰ کیلوگرم است .اما جرم شما در هردو مکان یکسان است وتغییری نمی کند .

شدت جاذبه × جرم جسم = وزن

فرمول وزن یک جسم در سطح زمین: از حاصل ضرب جرم جسم در شدت جاذبه زمین به دست می آید.شدت جاذبه در سطح زمین تقریباً ۸/ ۹ نیوتون بر کیلوگرم است. مثال وزن یک کیسهٔ سیب ۴ کیلوگرمی را در سطح زمین به دست آورید. پاسخ: با توجه به رابطهٔ بالا داریم: شدت جاذبه × جرم جسم = وزن نیوتون ۳۹/۲ = ۹/۸×۴ = وزن سیب

Measu eme

جرم چیست و با چه وسیله ای اندازه گیری میشود

دقت اندازه گيري :

كوچكترين مقداري كه يك وسيله مي تواند اندازه بگيرد دقت اندازه گيريوسيله است که با  آن وسيله نمي توان اندازه گيري دقيقتري انجام داد. مثلا با ساعتي كهعقربه ثانيه شمار دارد نمي توان زمان هاي كوچكتر از ثانيه را با دقت اندازه گرفت و اين محدوديت اندازه گيري وسايل است كه با توجه به آن دقت وسيله مشخص مي گردد مثلا دقت خط كشي كه بر حسب ميليمتر مدرج شدهاست ۱ ميليمتر خواهد بود .

۱-وسيله اندازه گيري جرم :

وسيله اندازه گيري جرم ترازوي شاهين دار يا دو كفه اي (یا دیجیتال)است براي اندازه گيري يك جرم ابتدا

وقتي كفه هاي ترازو خالي هستند صفر ترازو را طوري تنظيم كنيم كه دو كفه در مقابل هم باشندبعد جرم

مورد نظر را در يك كفه و انقدر در سمت ديگر وزنه اضافه مي كنيم كه نشانه هاي دو كفه مقابل

قرار گیرند.

۲-وسيله اندازه گيري زمان :

وسيله اندازه گيري زمان  ساعت است كه البته در مواردي كه دقت بالايي لازم است از وسايل دقيقتري مانند كرنومتر استفاده مي شود.

۳-وسيله اندازه گيري حجم مايعات :

براي اندازه گيري حجم مايعات در حالت سكون از پيمانه ها و يا ظرف هاي مدرج استفاده مي شود و براي

اندازه گيري حجم مايعات در حال حركت از دبي سنج ها(مانند : كنتورهاي آب و گاز)كه حجم مايع در حال عبور از يك مقطع مشخص را در واحد زمان (ثانيه) نشان مي دهند استفاده مي شود.

امیدواریم که وسيله اندازه گيري علوم پایه هفتم را به خوبی فرا گرفته باشید

 

به اشتراک بگذارید

تحلیل ویدئویی تست

تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب