دسته‌بندی‌ها

توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).
بیماری جمع شدن پنبه در ناف

بیماری جمع شدن پنبه در ناف

خانه روی خط رسانه ها A

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ بسیاری افراد از جمع شدن پرز در ناف خود گلایه دارند. اما آیا تابحال به این فکر کرده اید که علت جمع شدن پرز در ناف چیست؟ در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم. در رابطه با جمع شدن پرز در ناف دانستن دو نکته ضروری و کلیدی است؛ نخست اینکه اسم این پدیده یا بهتر بگوییم مشکل «پرز ناف» است هرچند برخی کارشناسان و اهالی علم با عنوان پرز دکمه شکمی یا به اختصار BBL نیز از آن یاد می‌کنند. دوم آنکه جمع شدن پرز در ناف معمولا بیشتر در دوران میانسالی، مردان پرمو و بخصوص افرادی رخ می‌دهد که به تازگی چاق شده اند. کارل کراسزلینسکی از محققان دانشگاه سیدنی با همراهی جمعی از محققان همکار خود چندی پیش مهمان یک برنامه رادیویی بودند و در آن از آن‌ها سوال شد که علت جمع شدن پرز در ناف چیست و این پرز‌ها از کجا می‌آیند؟ در آن برنامه دکتر کارل اظهار داشت که این پدیده بیشتر در میان مردان میان سال دیده می‌شود که بدن‌های پرمویی دارند. جالب است بدانید که این محقق در سال ۲۰۰۲ میلادی بابت همین تحقیق به ظاهر ساده توانست جایزه نوبل را دریافت کند. اما کارل برای انجام این تحقیق اقدام به نمونه گیری از افراد داوطلب کرد و از برخی از آن‌ها درخواست کرد که مو‌های زاید اطراف ناف خود را بتراشند. در ادامه مشخص شد که تراشیدن آن مو‌ها مانع از جمع شدن پرز در ناف می‌شود. این محققان در انتهای پژوهش خود اعلام کردند که مو‌های اطراف ناف نقش نوعی مکانیزم بازدارنده یک طرفه را ایفا می‌کند و با جذب پرز‌های نازک از لایه درونی لباس‌های شما آن‌ها را درون ناف جمع می‌کند. علت جمع شدن پرز در ناف کراسزلینسکی البته تنها محققی نبوده که در این باره تحقیق کرده است. در سال ۲۰۰۹ میلادی یکی از پژوهشگران دانشگاه وین اتریش به نام Geo g S ei hause مطالعه‌ای را در رابطه با فرضیه خود در نشریه فرضیات علمی منتشر کرد. این محقق ظاهرا برای مدت سه سال هر روز عصر پرز‌های درون ناف خود را جمع آوری کرده بود و آنطور که خودش گفته با وجود آنکه بهداشت را به خوبی رعایت می‌کرد و هر روز صبح دوش می‌گرفت باز هم عصر هر روز ناف او پر از پرز می‌شد. این دانشمند در مقاله خود اعلام کرد که مجموعا ۵۰۳ نمونه پرز را از ناف خود جمع کرد که البته وزن کل آن‌ها به یک گرم نمی‌رسید. به طور متوسط یک تکه از این پرز‌ها وزنی برابر با ۱.۸۲ هزارم گرم داشته و سنگین ترینشان هم ۹.۱۷ هزارم گرم سنگینی داشته است. به گفته او این پرز‌ها به خاطر تجمع فیبر‌های نخی درون ناف تشکیل می‌شدند و علت هم این بوده که پرز‌ها دقیقا با رنگ تیشرتی که هر روز بر تن می‌کرده یکی بودند. او همچنین خاطرنشان کرد زمان‌هایی که تیشرت‌های کهنه را بر تن کرده پرز کمتری درون ناف او تجمع کرده است چراکه آن لباس‌ها براثر گذر زمان پرز‌های خود را از دست داده بودند. S ei hause در نهایت به همان نتیجه‌ای رسید که دکتر کارل در تحقیقش پیدا کرد: اینکه مو‌های اطراف ناف اصلی‌ترین عامل جمع شدن پرز در ناف هستند. او تاکید کرده که این مو‌ها فیبر‌های نازک را از روی تیشرت‌ها جدا می‌کنند و سپس آن‌ها را به سمت ناف هدایت می‌کنند. البته این محقق اتریشی مواد تشکیل دهنده پرز‌های درون ناف خود را هم مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد و در نهایت اعلام کرد که کل این پرز‌ها از تیشرت‌ها و لباس هایمان نمی‌آیند و گرد و غبار درون خانه، ذرات پوست‌های مرده، پروتئین و عرق بدن نیز در آن‌ها وجود دارد. منبع: روز یاتو وبگردی پرز ناف لینک کوتاه : کپی شد با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

بیماری جمع شدن پنبه در ناف

علت جمع شدن پنبه در ناف

یکی از موضوعاتی که شاید ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد جمع شدن پنبه در ناف است و علت جمع شدن پنبه در ناف را از دیدگاه متخصصان بررسی خواهیم کرد. یکی از دانشمندان کشور اتریش توانست علت جمع شدن پنبه در ناف را کشف کند. این دانشمند در حدود سه سال موی دور ناف خود را می زد اما باز هم هر روز مقداری پنبه (کرک) در ناف او وجود داشت. او در حدود 2 سال این آزمایش را انجام میداد و هر شب مقداری پنبه از دورن ناف خود خارج می کرد. او پس از تحقیقات متوجه موهای روی شکم و دور ناف علت جمع شدن پنبه در ناف اوست اما چگونه؟! موهای روی شکم انسان موجب کنده شده الیاف لباس می شود و این الیاف پنبه ای درون ناف ذخیره می گردند. او متوجه شد تکه‌ های پنبه فقط از نخ موجود در لباس تشکیل نشده‌اند، بلکه رگه‌ هایی از پوست مرده، چربی، عرق و خاک نیز در آن مشاهده شد.

چرا ناف پنبه تولید میکنه؟

مشاهدات این دانشمند اتریشی نشان داد که تکه‌ های کوچکی از پنبه ابتدا در موی بدن ساخته می‌شود و سپس در پایان روز به سوراخ ناف انتقال می‌یابد. او در مجله‌ فرضیه‌ های پزشکی می‌گوید ساختار زبر موی بدن، باعث می‌شود ساییدگی میان فیبرهای موجود در پیراهن (لباس زیر) و سطح بدن افزایش یابد، و سپس همین موها هستند که کرک ایجاد شده را به سمت سوراخ ناف هدایت می‌کنند.

 

او می گوید موی زبر مانند یک قلاب خاردار عمل می‌‌کند. همچنین به نظر می‌رسد موهای شکم به شکل دایره‌هایی متحد المرکز اطراف سوراخ ناف رشد می‌کنند. اینها همه نتیجه تحقیقات دو ساله دکتر اشتاین هاوزر است که این آزمایشات را روی خود و اعضای خانواده اش انجام داده و در پایان متوجه شد علت جمع شدن پنبه در ناف، لباس هایی است که می پوشیم. این در حالی است که اصلاح و کوتاه کردن موهای اطراف ناف منجر خواهد شد که هیچ گونه کرک و پنبه ای به وجود نیاید. اما پس از رشد کردن موها، پنبه های درون ناف دوباره ظاهر خواهند شد.

 

جمع شدن پنبه در ناف مردان چاق

این دانشمند متوجه شد مردان چاق تر پنبه بیشتری را درون ناف خود جمع آوری می کنند زیرا چاقی شکم باعث اصطکاک بیشتر موهای بدن با لباس زیر است و پنبه بیشتری از لباس کنده شده و به درون ناف افراد چاق وارد می شوند. همچنین مردانی که شکم پرمو دارند نسبت به دیگران مقدار بیشتری پنبه درون ناف شان تولید می شود.

 

محققی دیگر با نام کارل کروزلنیکی (Ka l K uszel icki) عقیده دارد: دلیل ‌آن که این پنبه درون ناف معمولآ آبی رنگ است آن است که ما بیشتر اوقات شلوارهای آبی، خاکستری و یا جین می‌پوشیم. وقتی که آن‌ها با بدن سایش پیدا می‌کنند، فیبرها راه خود را به سوی سوراخ ناف طی می‌کنند. اما همه‌ پنبه های ناف آبی رنگ نیستند. در موردی نادر، اغلب کرک‌ های پنبه ای ناف یک کارگر در بیمارستانی در استرالیا، قرمز رنگ است؛ حتی با وجودی که به ندرت رنگ قرمز می‌ پوشد.

جلوگیری از جمع شدن پنبه در ناف

از جمله پیشنهاد‌های دیگر که برای جلوگیری از جمع شدن پنبه در ناف مطرح شده است، پوشیدن لباس‌ های قدیمی است. چرا که پنبه در لباس‌ های قدیمی در مقایسه با لباس‌ های جدید، کمتر می‌ ریزد. گفتنی است لباس‌ های جدید ممکن است در طول یک سال تا یک هزارم وزن شان، در ناف کرک پنبه ای تولید کنند. به منظور جلوگیری از جمع شدن پنبه در ناف سوراخ کردن ناف و استفاده از حلقه‌ های ناف می‌تواند موثر باشد.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب